Oslavy 160.výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka se konaly pod zaštitou hejtmana Jihomoravského kraje
Mgr. Michala Haška
Kalendář akcí:
12 2015
PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Úvod


Tomáš Masaryk se narodil 7. března roku 1850 v Hodoníně jako nejstarší syn Josefa Masaryka a jeho manželky Terezie, rozené Kropáčkové. Otec Masaryka byl původem Slovák a pocházel z nedalekých Kopčan. Když jako nejmladší ze tří bratří vstoupil do panských služeb, byl poslán do Hodonína, kde bylo ústředí císařského velkostatku s několika dvory v okolí, a na hodonínském panství také zůstal.

Masarykova matka Terezie pocházela z Hustopečí, kde se narodila i vyrůstala (oba Masarykovi rodiče jsou tu také pochováni). S Josefem Masarykem se seznámila v Hodoníně, neboť zde sloužila jako kuchařka v panské rodině. Po svatbě a narození syna Tomáše Masarykovi v Hodoníně krátce žili, ale jelikož byl otec často služebně překládán z jednoho dvora na druhý, celá rodina se několikrát stěhovala. Kromě Hodonína žila rodina Masarykových také v Mutěnicích, Čejkovicích a Čejči.

Největší část svých chlapeckých let prožil Tomáš Masaryk právě v Čejkovicích, kde chodil do školy a později zde pracoval jako učitelský pomocník. Masarykovi rodiče chtěli, aby se stal učitelem, proto po ukončení povinné školní docházky studoval na reálce v Hustopečích. Po absolvování této školy odešel praktikovat do Hodonína. Nevydržel zde dlouho. Byl poslán do Vídně, kde se měl učit zámečníkem. Zakrátko se ale vrátil zpět na Moravu a učil se kovářem u Antonína Beneše v Čejči. Zde si kovářského učně všiml jeho bývalý profesor z hustopečské reálky, který mu opatřil místo učitelského praktikanta v Čejkovicích. Na radu čejkovického kaplana Františka Sátory se Masaryk nakonec rozhodl, že půjde studovat na gymnázium do Brna. Jako externí student složil ve Strážnici na piaristickém gymnáziu zkoušky, aby mohl nastoupit do druhé ročníku brněnského gymnázia.

A tak skončilo Masarykovo dětství na Slovácku, v jeho rodném kraji, kde žil obklopen přírodou, venkovem a slováckým lidem. Masaryk často na tento kraj vzpomínal, měl rád slunečnou moravskou rovinu, která se mu jako dítěti zdála nekonečnou a tolik poutavou.

Sponzoři

Generální sponzor:
Sponzoři:
Mediální partneři: